wróć do oferty zajęć poradni fizjoterapeutycznej
CZYM JEST SYSTEM KRANIO-SAKRALNY?
Inaczej system czaszkowo-krzyżowy - jest to układ fizjologiczny. Składa się między innymi z płynu mózgowo-rdzeniowego, opon oraz struktur kostnych, które występują w bezpośrednim sąsiedztwie układu nerwowego. Funkcją systemu jest produkcja, cyrkulacja oraz absorpcja płynu mózgowo-rdzeniowego.
Za ojca systemu kranio-sakralnego uważa się dr Williama Garnera Sutherlanda, który odkrył prawo wzajemnych napięć między oponą twardą wyścielającą jamy czaszki, otaczającą rdzeń kręgowy i współruch kości krzyżowej z kośćmi czaszki. Ruch ten został przez niego nazwany pierwotnym oddechem. Teorię rozwijał John Upledger.
System kranio-sakralny charakteryzuje się rytmiczną, ruchową aktywnością, która trwa przez całe życie. Funkcjonuje na zasadzie odpływów i przypływów oraz faz spoczynku. Poszczególne fazy związane są z ruchem całego systemu hydraulicznego tego systemu. Każda faza ma określoną długość i siłę. Wszelkie odchylenia od przyjętych norm, stanowią sygnał o nieprawidłowościach w obrębie organizmu, o stanie chorobowym.
CZYM JEST TERAPIA CRANIO-SACRALNA?
Jest metodą fizjoterapii. Terapeuta palpacyjnie wyczuwa nieprawidłowe napięcia tkanek. Szczególną uwagę zwraca na okolice czaszki, kręgosłupa oraz miednicy. Poprzez odpowiednie techniki, delikatny dotyk wspiera organizm w regulacji napięcią, przywróceniu prawidłowego rytmu kranio-sakralnego. Terapia kranio-sakralna jest terapią mięśniowo-powięziową. Powięzie otaczają wszystkie grupy mięśniowe, pojedyncze mięśnie oraz narządy. Wpływając na powięzie automatycznie równoważymy nieprawidłowe napięcie w mięśniach i narządach.
Sukces metody leży fizjologii i mądrości organizmu, nie w “mocy, czy sile” terapeuty. Ręce terapeuty, umiejętnie dające wsparcie tkankom, przywracają tkankom ich fizjologiczny stan.
WSKAZANIA:
- stres, depresja;
- problemy ze snem;
- autyzm;
- asymetria postawy;
- napięcie mięśniowe;
- bóle i zawroty głowy, migreny;
- bóle kręgosłupa i pleców;
- rwa kulszowa;
- kłopoty ze wzrokiem i słuchem;
- nawracające zapalenia uszu;
- zapalenia zatok;
- urazy powypadkowe;
- wady zgryzu;
- problemy logopedyczne;
- nadpobudliwość;
- nerwice;
- moczenie się
- problemy z nauką i koncentracją.