NA CZYM POLEGA METODA FELDENKRAISA?

Metoda Feldenkraisa jest metodą neurorozwojową wykorzystującą niebywałą neuroplastyczność mózgu oraz mechanizmy bezwysiłkowego spontanicznego uczenia się. W kwestii ruchu, poszukiwaniu nowych wzorców ruchowych mózg dysponuje ogromnym potencjałem. Niestety wraz z wiekiem, bardzo często przestajemy korzystać w pełni z tego potencjału. Zakorzeniamy się w utartych schematach ruchowych, które mogą przestać być dla nas z różnych względów korzystne. Utrwalanie takich wzorców skutkuje przeciążeniem stawów, mięśni, całego szkieletu. Pojawiają się obszary bólowe, wady postawy, chroniczne bóle głowy, czy też inne dolegliwości. 
Metoda Feldenkraisa stymuluje nasz mózg do poszukiwania nowego, lepszego, korzystniejszego ruchu. Stary wzorzec podlega reedukacji. Poszerzanie, powstawanie nowego repertuaru ruchu opiera się na transferze wagi a nie na ruchach opartych o mięśnie (które jako wtórne często „kodują” wysiłkowe i pasożytnicze wzorce ruchowe), rotacji i ruchów spiralnych do przeciwstawiania się sile grawitacji, umiejętności przekraczania linii środka nie tylko w sensie globalnym, ale także na poziomie poszczególnych kości, ścięgien, mięśni i powięzi. Jest to metoda bezbolesna i niewysiłkowa. 

WSKAZANIA DO STOSOWANIA METODY FELDENKRAISA:

stres, uczucie przeciążenia
depresja, nerwice
bóle kręgosłupa
bóle głowy, migreny
zamknięte barki, garbienie się
dolegliwości bólowe po kontuzjach, urazach
brak energii
dolegliwości bólowe w określonych miejscach

FORMY PRACY:

INTEGRACJA FUNKCJONALNA - SESJE INDYWIDUALNE

Prowadzący podczas zajęć wykorzystuje bardzo subtelny dotyk (ruch) z rotacją. Dotyk (ruch), który "podąża" za pacjentem. Prowadzący czeka na "odpowiedź" ze strony danego miejsca na ciele. Sesja skierowane są na usprawnienie funkcji, łatwość ruchu, koordynacji, zwiększenia świadomości samego siebie oraz otaczającego świata. Integracja funkcjonalna nie jest masażem. Pacjent podczas zajęć jest w ubraniu.

ŚWIADOMY RUCH - ZAJĘCIA GRUPOWE

Zajęcia obywają się matach. Prowadzący słownie prowadzi uczestników przez różne, specyficzne sekwencje ruchowe. Niewysiłkowe. Każdy najmniejszy ruch jest wykonywany w ramach możliwości i zakresu ruchowego uczestnika. Metoda ta zakłada także, że przy blokadach ruchowych w ciele, wystarczy w pierwszej kolejności wyobrazić sobie ruch. Samo wyobrażenie działa reedukacyjnie na mózg i stymuluje go do poszukiwania nowych, nieinwazyjnych dla uczestnika strategii, wzorca ruchowego.

Jeśli chcesz posłuchać, (i poczuć) jak wyglądają zajęcia grupowe Świadomy ruch, posłuchaj nagrania jednej z lekcji.
Połóż się wygodnie. Jeśli potrzebujesz, nakryj się kocem. Zamknij oczy i wyrusz w podróż w głąb siebie. Poczuj siebie i swoje ciało. 

PROWADZĄCA:

Ilona Filipkowska ukończyła 4-letni kurs metody Feldenkraisa w Szwecji w 2016 roku pod kierunkiem Alana Questela, a także 2-letnie szkolenie u Michelle Turner, twórczyni Movement Lesson - podejścia terapeutycznego wykorzystującego delikatny dotyk z rotacją w opozycji do grawitacji.
Ponadto: szkolenia Michelle z Newborn Movement Assessment w Czechach - funkcjonalnej oceny noworodka oraz Cognitive Vision w Anglii - funkcjonalnej oceny pracy wzroku i nawyków widzenia w powiązaniu z motoryką.

CHCESZ POZNAĆ METODĘ FELDENKRAISA

czy to w postaci sesji indywidualnej czy zajęć grupowych, zadzwoń : 533 335 332 lub napisz.